Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Káva z celého světa
E-shop

Káva, která dává smysl

NOVINKY

arr3VÁNOČNÍ DOVOLENÁ 2022VÁNOČNÍ DOVOLENÁ 2022 COFFEEDREAM Přátelé, máme tu zimu a i naše milované VÁNOCE :-) proto je čas... arr3LEPŠÍ ZÍTŘEK - COFFEEHELPS Vážení přátelé a zákazníci, ode dne 20. 10. 2021 spouštíme náš podpůrný program LEPŠÍ ZÍTŘEK -... arr3KAFÉ MANIAK V 2023KAFÉ MANIAK V 2023 Akce pro největší, nejvěrnější odběratele a milovníky kávy z naší Rodinné... arr3Dárkové poukazyDÁRKOVÉ POUKAZY COFFEEDREAM Nevíte jakou kávu vybrat Vašim blízkým, přátelům či láskám? Naše... arr315% sleva na prodejně15% SLEVA AKCE PRODEJNA Vážení zákazníci, máme pro Vás opět další bonus v podobě věrnostní výhody... arr3ESHOP www.prazena-kava.euESHOP WWW.PRAZENA-KAVA.EU OTEVŘEN! Vážení zákazníci, čerstvou výběrovou kávu z pražírny Coffee...

KONTAKTY

Petr Matúšů
Náměstí svatého Ondřeje 23
Uherský Ostroh
tel: +420 601 327 277
napište nám
IČ: 88000851
DIČ: CZ7809264606

SYPANÉ ČAJE » ZELENÝ ČAJ
ZELENÝ ČAJ

Nápoj zvaný zelený čaj (čínsky: 绿茶; pinyin: lǜchá; japonsky: 緑茶, rjokuča) je „pravý“ čaj, který při svém zpracování prošel minimální oxidací. Zelený čaj je populární v Číně, Tchajwanu, Hong Kongu, Japonsku, Koreji a na Středním Východě. Relativně nedávno se také více rozšířil na Západě, kde je tradičněji konzumován čaj černý.

Japonské zelené čaje

Zelený čaj (japonsky: 緑茶 Rjokuča) je v Japonsku všudypřítomný, bývá nazýván „Japonský čaj“ (japonsky: 日本茶 Nihonča) nebo dokonce jen „čaj“ (japonsky: お茶 Oča) a je téměř jediný druh čaje zde pěstovaný. Nejlepší japonské čaje pocházejí z oblastí Udži a z prefektura Šizuoka. Kvalitní čaj se však pěstuje takřka v celé jižní části Japonska.

Na rozdíl od čínských zelených čajů se k přerušení oxidace většinou používá horká pára. Různé druhy se dělí především dle způsobu zpracování, od každého existuje mnoho variant jak cenových, tak kvalitativních. Existuje také řada zvláštních čajů, které jsou mimo toto spektrum. Důležitým faktorem je pak také použitý kultivar (odrůda) čajovníku, který, stejně jako u vína, dává čajům specifika své chuti. Pro zjednodušení však zůstaňme pouze u dělení dle zpracování.

番茶 Banča (Bancha, běžný čaj)
Základní třída japonského zeleného čaje. V japonsku běžně podávaný k jídlu, díky nízkému obsahu kofeinu je vhodný i k večernímu popíjení. Nálev bývá světle zelenožluté barvy, chuť bývá výrazná, často s tóny mořských řas.
煎茶 Senča (Sencha, sekaný čaj)
Nejrozšířenější typ japonského čaje. List, jehož oxidace byla zastavena napařením, je svinut do tenkých tmavě zelených jehliček. Sencha označuje způsob zpracování čaje, lze se tedy setkat s čaji velmi nízké kvality až po zcela ručně zpracované exkluzivní čaje, jejichž cena dosahuje takřka astronomických hodnot.
冠茶 Kabusé (Kabuse, zakrytý čaj)
Kabusé je čaj zpracovaný stejným způsobem jako Sencha, liší se však tím, že čajovníky byly před sklizní na 10 dní zastíněny. Takové čaje pak mají chuť jemnější a méně trpkou nežli klasická Sencha.
玉露 Gjokuro, (Gyokuro, Nefritová rosa)
Čaj, který bývá často špatně označován za nejkvalitnější japonský čaj. Ve skutečnosti se opět jedná o čaj, pro který je charakteristický především způsob zpracování. Je produkován z čajovníků, které byly před sklizní 30 dní stíněny a pro jeho výrobu jsou vhodné jen některé kultivary (např. Gokoh, Saemidori, ...). Nálev těchto čajů bývá velmi plný, kulatý, zelenobílé "mléčné" barvy a velmi syté, nasládlé chuti. V těchto čajích bývá nejzřetelnější typická chuť umami.
抹茶 Mačča (Matcha, drcený čaj)
Velmi kvalitní práškový zelený čaj používaný zejména při čajových obřadech. Nižší sorty čaje Matcha se používají i v potravinářství - jako příchuť do zmrzlin a jiných japonských sladkostí.
玄米茶 Genmaiča (čaj s hnědou rýží)
banča s přídavkem pražené hnědé rýže (genmai).
茎茶 Kukiča (Kukicha, stonkový čaj)
Čaj produkovaný z "odpadu" z výroby čajů Sencha či Gyokuro. Dle sorty bývá v tomto čaji různý podíl řapíků, čajové prachu a zlomkového listu. Chuť většinou bývá lehčí, s výraznými trávovými tóny.
焙じ茶 Hódžiča (Hōjicha, na pánvi sušený čaj)
Pražená Kukicha.
玉緑茶 Tamarjokuča (Tamaryokucha)
Zelený čaj, někdy označovaný též jako Guricha, který bývá svinut po vzoru čínských čajů do zakroucených "drátků". Tím se liší od všech ostatních japonských čajů. U některé čajů Tamaryokucha byla oxidace zastavena lehkým pražením, namísto napaření lístků. Takový čaj se pak označuje jako Kamairi Tamaryokucha. Chuť těchto čajů bývá plná, lehce pečená, nasládlá, u nejvyšších sort pak částečně připomíná čaje typu Gyokuro.

Čínské zelené čaje

Provincie Zhejiang 浙江

Zhejiang je domovem nejznámějšího z čajů, Xi Hu Longjing (西湖龙井,Loong Tseng), ale také mnoha dalších vysoce kvalitní čajů.

Longjing龙井
Nejznámější z vynikajících čínských čajů z Hangzhou, jeho jméno v čínštině znamená dračí studna. Je sušený na pánvích a má specifický plochý vzhled. Jeho napodobování je obvyklé, a vlastně většina z množství dostupného na trhu je produkována v provincii Sichuan a není tedy originálním čajem Longjing.
Hui Ming
Pojmenován podle kláštera v Zhejiangu.
Long Ding 开花龙顶
Čaj z kraje Kaihua, známý jako dračí hora.
Hua Ding
Čaj z kraje Tiantai, pojmenovaný podle vrcholku v Tiantajském pohoří.
Qing Ding 天目青顶
Čaj z Tian Mu, také známý jako zelený vrcholek.
Gunpowder 珠茶
„Střelný prach“, populární čaj známý také jako zhuchá. Pochází ze Zhejiangu, ale pěstuje se po celé Číně.

Provincie Hubei 湖北

Yu Lu 玉露
Napařovaný čaj známý jako Gyokuro (Nefritová rosa) vyráběný v japonském stylu.

Provincie Henan 河南

Xin Yang Mao Jian 信阳毛尖
Slavný čínský čaj nazývaný také zelený tips.

Provincie Jiangsu 江苏

Bi Luo Chun 碧螺春
Slavný čínský čaj z Dong Tingu známý také jako zelené hlemýždí spirálky. Podobně jako u čaje Longjing, je běžné jeho napodobování čajovými obchodníky, takže nabízený čaj může ve skutečnosti pocházet z provincie Sichuan.
Rain Flower
Dešťová růže, čaj z Nanjingu.
Shui Xi Cui Bo水西翠柏

Provincie Jiangxi 江西

Chun Mee
Jméno znamená „vzácné obočí“, pochází z Jiangxi, ale pěstuje se i jinde.
Gou Gu Nao
Hodně známý čaj a držitel mnoha národních ocenění.
Yun Wu
Čaj známý také jako čaj mraků a mlhy.

Provincie Anhui 安徽

Anhui je domovem tří z nejslavnějších čínských čajů.

Da Fang
Čaj z vrchu Huangshan.
Huangshan Mao Feng 黄山毛峰
Další slavný čínský čaj z vrchu Huangshan.
Lu An Guapian 六安瓜片
Slavný čínský čaj, také známý jako melounové semínko.
Hou Kui 太平猴魁
Slavný čínský čaj, také známý jako opičí čaj.
Tun Lu
Čaj z okresu Tunxi.
Huo Qing
Čaj z kraje Jing, známý také jako hořící zeleň.
Hyson
Čaj střední kvality z mnoha provincií, raný sběr.

 

Zdroj: Wikipedie

ZELENÝ ČAJ V NAŠÍ NABÍDCE

Zelený čaj - CHINA GUNPOWDER

Zelený čaj - CHUN MEE

Zelený čaj - CHINA SENCHA

Zelený čaj - JAPAN GYOKURO

Zelený čaj - GREEN ASSAM TGFOP 1 KHONGEA

Zelený čaj - JASMÍNOVÝ

Zelený čaj - BRUSINKO KAKTUSOVÝ