JAK NA MLETOU ČERSTVOU KÁVU
Mletí kávy je nejlepší provádět těsně před její přípravou, protože jek je známo pomletá čerstvá káva si dlouho neudrží aroma. Pokud se namletá káva nechá na vzduchu do 15 - 20 minut z ní všechny základní aromata které čerstvě pražená káva má vyprchají.
Pokud si hodláte namlet víc kávy dopředu je důležité ji správně uskladnit a to bez přístupu vzduchu, světla a mimo tepelné zdroje. Dobře uzavřená namletá káva si dokáže poté udržet své aroma v řádu několika týdnů, u zrnkové kávy je to samozřejmně dél.
Co se týče mletí kávy, je spousta způsobů a spousta přístrojů s nastavením různé hrubosti mletí podle způsobu přípravy kávy. Je strašně důležité aby se při mletí káva nezahřívala, protože už při takovém ohřevu dochází k uvolňování aromatů z Vaší čerstvě pražené kávy. Všeobecně platí že čím jemnější mletí kávy, tím větší riziko jejího zahřátí.
Mlýnků na čerstvou kávu je spousta, ale základní jsou ruční a elektrické. U ručních mlýnků se jedná o skutečný požitek z přípravy šálku kávy a čím dál tím víc lidí se k nim vrací. Elektrické mlýnky jsou buď součástí nějakého kávovaru nebo samostatné. Pokud jsou s něčím v kompletu je to úspora času, ale pro údržbu a opravy je vždy lepší aby mlýnek byl samostatný. Mlecí kameny na kávu můžou být keramické, kovové a nebo klasické kameny. Typ kamenů a rychlost jakou mlýnek dokáže kávu pomlet je také dost důležitý pro výslednou kvalitu mleté kávy. Všeobecně platí pravidlo čím pomalejší mletí ,tím líp.
Orientační hrubosti mletí jsou asi 4 základní typy:
1) VELMI JEMNÉ tzv. PRACH - se používá hlavně pro arabskou DŽEZVU
2) JEMNÉ MLETÍ - to je klasika ČESKÝ TUREK
3) STŘEDNÍ MLETÍ - používá se na ESPRESSO, do presovačů a MOCCA
4) HRUBÉ MLETÍ - požívá se na FILTROVANOU kávu, FRENCH PRESS
NÁZORNÉ PŘÍKLADY TYPŮ MLÝNKŮ:


