Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

CZ - BIO - 002

PROČ ČERSTVĚ PRAŽENOU KÁVU?

Proč právě čerstvě praženou kávu? Nejdůležitější a nejpodstatnější je určitě to že víte co pijete a kupujete. V obchodech je pod různými názvy a chutěmi převážně prodávána káva levnější druhu robusta která není ani tak chuťově vyjímečná a mnohdy se jedná o přestárlé kávové zrno prodávané za neskutečně vysokou cenu, které je mnohdy dochucováno a přepražováno ve vysokých teplotách, tak aby byla potlačená pachuť zatuchlosti a stím vším jsou potom spojené všechny ty zažívácí potíže a skutečný požitek z kávy je ten tam. Dochucovanou kávu poznáte velmi jednoduše - káva má příliš čistý a lesklý vzhled.

Každá jednodruhová káva má své specifické vlastnosti podle místa kde vyrůstala a dozrála jak už má vyznačeno ve svém názvu a tento požitek Vám určitě káva z obchodu nedodá, to si můžete jen myslet. Pražená jednodruhová káva arabica je směsicí nejrůznějších chutí a aromat, které této kávě dala už právě sama příroda a lidé kteří se oni během jejího zrání starali.

Naši čerstvě praženou kávu nijak nedochucujeme a neupravujeme, necháváme ji vyznít v plné své kráse. Každý by si měl vyzkoušet jaká odrůda, z jaké oblasti mu bude vyhovovat, protože každá káva je specifická něčím jiným.


MLETÍ KÁVY
MLETÍ ČERSTVĚ PRAŽENÉ KÁVY

JAK NA MLETOU ČERSTVOU KÁVU

Mletí kávy je nejlepší provádět těsně před její přípravou, protože jek je známo pomletá čerstvá káva si dlouho neudrží aroma. Pokud se namletá káva nechá na vzduchu do 15 - 20 minut z ní všechny základní aromata které čerstvě pražená káva má vyprchají.

Pokud si hodláte namlet víc kávy dopředu je důležité ji správně uskladnit a to bez přístupu vzduchu, světla a mimo tepelné zdroje. Dobře uzavřená namletá káva si dokáže poté udržet své aroma v řádu několika týdnů, u zrnkové kávy je to samozřejmně dél.

Co se týče mletí kávy, je spousta způsobů a spousta přístrojů s nastavením různé hrubosti mletí podle způsobu přípravy kávy. Je strašně důležité aby se při mletí káva nezahřívala, protože už při takovém ohřevu dochází k uvolňování aromatů z Vaší čerstvě pražené kávy. Všeobecně platí že čím jemnější mletí kávy, tím větší riziko jejího zahřátí.

Mlýnků na čerstvou kávu je spousta, ale základní jsou ruční a elektrické. U ručních mlýnků se jedná o skutečný požitek z přípravy šálku kávy a čím dál tím víc lidí se k nim vrací. Elektrické mlýnky jsou buď součástí nějakého kávovaru nebo samostatné. Pokud jsou s něčím v kompletu je to úspora času, ale pro údržbu a opravy je vždy lepší aby mlýnek byl samostatný. Mlecí kameny na kávu můžou být keramické, kovové a nebo klasické kameny. Typ kamenů a rychlost jakou mlýnek dokáže kávu pomlet je také dost důležitý pro výslednou kvalitu mleté kávy. Všeobecně platí pravidlo čím pomalejší mletí ,tím líp.

Orientační hrubosti mletí jsou asi 4 základní typy:

1) VELMI JEMNÉ tzv. PRACH - se používá hlavně pro arabskou DŽEZVU

2) JEMNÉ MLETÍ - to je klasika ČESKÝ TUREK

3) STŘEDNÍ MLETÍ - používá se na ESPRESSO, do presovačů a MOCCA

4) HRUBÉ MLETÍ - požívá se na FILTROVANOU kávu, FRENCH PRESS

 

NÁZORNÉ PŘÍKLADY TYPŮ MLÝNKŮ:

                          RUČNÍ                                                    ELEKTRICKÝ                                        PRESOVAČ